base_up.jpg
Domů

Co nebrat na tábor

Na tábor nepatří mobilní telefony, cenné módní doplňky, audio technika, drahé značkové oblečení a obuv, apod.

Proč nedoporučujeme tyto drahé věci je vcelku jasné. Nikdo vám nezaručí, že se s nimi něco nestane a druhá věc je ta, že vůbec nejsou zapotřebí. Nejvíce diskutabilní je otázka mobilů. Najde se mnoho důvodů, proč dětem mobil na tábor dát, ale stejně tak mnoho důvodů, proč nedát. My si myslíme, a vycházíme ze zkušenosti, že by měl raději zůstat doma.

Proč tedy nebrat mobil?

Komunikace s dětmi prostřednictvím mobilu je v zásadě ideální věc, ale ne vždy. Účast na táboře je takovou malou zkouškou samostatnosti. Myslíme si, že dítě je schopno tábor bez mobilu přežít. Z řady zkušeností víme, že zavolání rodičů sice potěší, ale zároveň i vyvolá vzpomínky, někdy i pláč, ale hlavně touhu po domově. Každé dítě má právo při problémech zajít za vedoucím, zdravotníkem či hlavním vedoucím a pokud je problém závažnějšího rázu, pak se vedoucí spojí s rodiči. Program na našich táborech je prakticky nonstop, ve většině případů mobil s sebou mít nemohou a nesmí (větší hry, sporty, koupání, táboření, náročnější program…). Pak pokud mobil mají – buď ho nechají v nezamčené chatce nebo ho mohou nechat u vedoucího. Mobil je drahá věc, zodpovědnost dětí je někdy minimální nebo žádná. V případě ztráty či zničení nemáme zájem projednávat kdo, jak a proč škodu způsobil. Opravdu je „fantastické“, kdyby na táboře motivovaném třeba Harryho Potterem nebo Indiány zazvonil mobil s „nutnou a neodkladnou“ zprávou! No a možná se to zdá zvláštní, ale na řadě našich základen není signál nebo je velmi slabý.

Svým dětem můžete kdykoliv napsat dopis, pohled, balíček a oni také budou mít každý den prostor, aby napsali domů, jak se jim na táboře líbí. V urgetních záležitostech lze děti kontaktovat přes mobil hlavního vedoucího, který je zveřejněn na našich stránkách a je vždy uveden v bližších propozicích, stejně tak, jako adresa tábora.

© 11/2008 Martin a Domča Aktualizováno dne: 15.1.2010