base_up_upmenu.jpg
Domů

Stereogramy

Co jsou to vlastně "Stereogramy" ? Jedná se o prostorový obrázek, v němž je ukryt 3D objekt a je patrný jen při speciálním pohledu.

A jak vlastně ty 3D obrázky vidět ?
Naprostá většina z vás je schopna stereogramy po určitém tréninku vidět. Udává se, že jen asi 2% lidí tuto schopnost postrádá. Nosíte-li brýle nebo kontaktní čočky, nechte si je při prohlížení obrázků na očích, jinak pravděpodobně vůbec nebudete schopni zaostřit do potřebné vzdálenosti.

Začátečníkům nedoporučujeme prohlížet si stereogramy přímo na monitoru počítače, ale raději si je vytiskněte. Chcete-li pozorovat stereogramy, je nutné, aby stránka byla rovná, položená na stole nebo podložená knihou. Dále je třeba, abyste se na obrázek dívali kolmo (tj. všechny hrany obrázku by od vás měly být stejně vzdálené). Stránka by se vám také neměla lesknout.

Zaostřete oči na bod, položte obrázek na stůl, nakloňte se nad něj velmi blízko, a co nejvíce uvolněte zaostření očí. Obrázek se velmi rozmaže. Tím vlastně zaostříte na vzdálený bod. Snažte se toto zaostření udržet, nepřeostřujte na nic jiného. Nyní pomalu oddalujte oči od papíru. Pokud se vám podaří udržet stále stejné zaostření, tak se při určitém oddálení dostanete do místa, kde obě oči vidí přesně sousední sloupce vzorku, v té chvíli začne fungovat popsaný optický klam a mozek nám dodá prostorový vjem. Teď je nutné se na chvíli zastavit a upevnit zaostření tak, aby naše oči zůstaly stejně zaostřené i tehdy, když například mrkneme nebo jimi začneme pohybovat. V tuto chvíli už vidíte prostorový objekt, který se v obrázku ukrýval.

Ze začátku je těžké správně se dívat, ale když už nějaký obrázek "prokouknete" máte vyhráno. Ovšem nepřestávejte trénovat, získejte cvik a pak už vám žádný stereogram nebude dělat problémy.

Drak
Rybí kost
Houpačka
Bungee jumping
Delfíni
Delfíni
Egypt
Fontána
Auto
Klokani
Kočka
Korouhev
Kůň
Květ růže
Květina
Lebka
Ledňáček
Lentilky
Letadlo
Mravenec
???
Pták
Ryby
Tříkolka
Váza
Židle
Zahrada
Žena na koni
Srdce
Obdélníky

© 11/2008 Martin a Domča Aktualizováno dne: 5.3.2010